Penil Protez Cerrahisi ile Sertleşme Problemi Tedavisi ileri derece sertleşme problemi yaşayan, ameliyatsız tekniklere olumlu dönüş yapmayan vakalarda uygulanan cinsel fonksiyon bozukluğu tedavi tekniğidir.

Günümüzde ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerde uygulanan birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak ileri seviyede sertleşme problemi yaşayan erkekler için başarı sağlanabilen tek tedavi yöntemi Penil Protez İmplantasyonu olarak bilinmektedir.

Modern teknolojinin sağlık uygulamalarına getirdiği yenilikler sonucu sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde ilaç kullanımı, şok dalga ve kök hücre tedavileri alternatif yöntemler olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Hafif ve orta seviyedeki ereksiyon bozukluğu vakalarında olumlu sonuç veren bu yöntemler ileri derece sertleşme sorunlarında çaresiz kalmaktadır. Bu noktada devreye Mutluluk Çubuğu olarak da ifade edilen Penil Protez İmplantasyonu devreye girmektedir.

Üroloji Uzmanı tarafından yapılan muayene sırasında hastanın yaşadığı sorunun seviyesi tespit edilir. Kişinin fiziksel yapısı, yaşı ve genel sağlık durumu da göz önünde bulundurularak Penil Protez Ameliyatı süreci planlanır.

Penil Protez Ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi almak, Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa ATAK tarafından yapılacak işlemler sonucunda yaşadığınız sertleşme probleminden kurtularak sağlıklı bir cinsel deneyim yaşayabilmek için Hemen Bizi Arayınız…

Penil Protez İmplantasyonu Nedir?

Erkeklerde yaşanan cinsel fonksiyon bozukluklarından birisi olan sertleşme probleminin ileri seviyede görüldüğü durumlarda uygulanan tedavi yöntemi Penil Protez İmplantasyonu olarak adlandırılır.

Penil İmplant veya Ürolojik Protez olarak da ifade edilen bu yöntem erkeklerde cinsel hayatın devamının sağlanması konusunda çok önemli bir rol üstlenir.

Penil Protez Ameliyatı diğer tüm tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığı durumlarda;

 • Hastanın yaşı ve genetik özellikleri,
 • Yaşadığı kronik hastalıklar,
 • Günlük davranış rutini,

göz önünde bulundurularak kişiye özel olarak uygulanmaktadır.

Penil Protez ile Sertleşme Tedavisi cerrahi bir uygulama olduğu için son tercih olarak görülmektedir. Bununla birlikte tedavinin çok yüksek oranda başarılı sonuçlar vermesi çiftlerin yaşadıkları cinsel fonksiyon bozukluğunda tedaviyi tercih etmesini sağlamaktadır.

Penis Protez Hangi Durumlarda Uygulanır?

Penil Protez Ameliyatı erkeklerde Venöz Kaçağı ve Arteriyel Yetmezliğinin birlikte görüldüğü ileri seviye ereksiyon bozukluklarının tedavisinde kullanılan ve %100 e yakın başarı oranı sunan cinsel fonksiyon bozukluğu tedavisi tekniğidir.

Hafif veya orta seviyede sertleşme problemi yaşayan erkekler öncelikle ilaç tedavisini tercih ederler. Bu uygulama ile istenilen sonucun alınamaması kişiyi Şok Dalga veya SVF Kök Hücre tedavisine yönlendirmektedir.

Orta seviyede görülen sertleşme sorunu Venöz Kaçağı nedeniyle oluşuyorsa Dorsal Ven Ligasyonu Ameliyatı ile kişi tedavi edilmektedir.

Penil Protez Ameliyatı yukarıda belirtilen tüm tekniklerin başarısız olduğu, ileri derecede ereksiyon bozukluğu yaşayan erkekler için son ve kesin çözüm olarak görülmektedir.

Penil Protez Kimlere Yapılır?

Geleneksel Sertleşme Problemi tedavisi olarak görülen cerrahi uygulama ile kişiye Penil Protez İmplantasyonu yapılarak cinsel ilişkiye engel olan ereksiyon bozukluğu tedavi edilmektedir.

Son alternatif olarak görülen Penil Protez Ameliyatı;

 • İlaç kullanımı, Şok Dalga ESWT tedavisi, SVF Kök Hücre tedavisi ile sonuç alınamayan,
 • İleri seviyede ereksiyon problemi yaşayan, (Aynı anda venöz kaçağı ve arteriyel yetmezliği birlikte görülen)
 • Yaşadığı kronik hastalıklar veya geçirdiği cerrahi operasyonlar sonucunda penisteki damar ve sinir uçlarında kalıcı hasar oluşan,
 • Penis bölgesindeki damarlarda kanlanma çok az olan veya hiç olmayan,
 • Genel sağlık durumu ameliyat olmasına engel olmayan,

kişilere uzman ürolog tarafından büyük bir titizlikle uygulanmaktadır.

Bununla birlikte kişinin yaşadığı ileri seviye ereksiyon bozukluğu psikolojik nedenlere dayanıyorsa yani kişide cinsel isteksizlik varsa ve bu nedenle sertleşme yaşanmıyorsa bu tür vakalarda Penil Protez Ameliyatı uygun görülmez.

Penil Protez Çeşitleri

Yaşadığı sertleşme probleminin tedavi edilmesi için Penil Protez Ameliyatı dışında alternatifi olmayan hastalarda kullanılabilecek 2 farklı Penil Protez türü vardır. Bunlar;

 • Şişirilebilir Penil Protez
 • Bükülebilir Penil Protez

olarak adlandırılır.

Uzman Ürolog tarafından gerçekleştirilecek muayene sırasında her iki protez türünün avantaj ve dezavantajları kişiye iletilerek vücut yapısına en uygun olacak protezin seçimi birlikte yapılmaktadır.

Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis Protez Ameliyatı ileri seviye sertleşme problemi bulunan kişilere Üroloji Uzmanı tarafından klinik şartlarında lokal, spinal veya genel anestezi verilerek uygulanan cinsel fonksiyon bozukluğu tedavisidir.

Penil Protez Ameliyatı başlaması için anestezi etkisi beklenirken hasta ile sohbet eden doktor kişinin genel sağlık durumu ve operasyon sonunda beklentileri hakkında detaylı bilgiye sahip olur. Bu süreçte kullanılacak penis protez çeşidi de belirlenmiş olur.

Operasyon sürecinde penis ile testis torbalarının birleştiği alt noktadan bir kesi yapılır. Bu kesi kullanılarak implantlar bölgeye yerleştirilir.

Hastaya uygulanan Penis Protezi şişirilebilir protez çeşidi ise skrotuma ve karın duvarına kesi yapılarak implant parçaları bölgeye yerleştirilir.

Ortalama 1 ila 2 saat içerisinde tüm cerrahi işlemler tamamlanır. Operasyon sürecinde penis içerisine sertleşmeyi destekleyecek protezler yerleştirilir.

Penil Protez Cerrahisi ile Sertleşme Problemi Tedavisi ile ilgili biraz daha detaylı bilgi vermek gerekirse;

Penil Protez Ameliyatında iki tip protez kullanılır. Bunlar şişirilebilir protezler ve şişirilemez (yarı sert) protezler olarak adlandırılır.

Yarı sert yani şişirilemez protezler peniste sertleşme bölümüne yerleştirilen bükülebilme özelliğine sahip 2 çubuktan oluşur. Cinsel birliktelik sırasından uygun pozisyonda bükülerek sürece katkı sunar.

Şişirilebilir protez ise penisin içerisine yerleştirilen 2 şişirilebilir silindir, testis torbasına yerleştirilen bir pompa ve sıvıyı depolayan bir bölümden oluşan içi sıvı dolu mekanizmalardır. Bu tür protezler daha doğal bir sertleşme sağladıkları için daha sık tercih edilmektedir.

Penil Protez Ameliyatı sürecinde penisin hemen üstünden veya penis ile testis torbaları arasından kesi yapılarak penis içerisine silindirler yerleştirilir. Bu aşamadan sonra karın duvarı arkasına şişirme sıvısının depolandığı bölme, testis torbalarına silindirlerin şişirilmesini sağlayacak pompa yerleştirilir.

Tüm bu işlemler kusursuz şekilde tamamlandıktan sonra tüm parçaların bağlantıları yapılarak açılan kesi dikkatlice dikilir. Yara temizlendikten sonra baskılı pansuman yapılarak işlem tamamlanır.

Penil Protez Ameliyatı sonrası hasta 1 günlük bir dinlenmenin ardından taburcu edilir. Operasyon sonrası ilk 2 ila 3 gün peniste ve testis torbalarında ağrı, şişlik gibi durumlar görülebilir.

Penil Protez İmplantasyonu Üroloji Uzmanı tarafından yapıldığı takdirde güvenli bir tedavi tekniğidir. Operasyon sonrası uzun süre bölgedeki kızarıklık ve şişliğin geçmemesi halinde doktorunuza başvurmanız en doğru davranış olacaktır.

Penil Protez Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Penil Protez Ameliyatı güvenli, konforlu ve kişinin günlük yaşamına kısa sürede dönebildiği tedavi yöntemidir. Lakin her cerrahi uygulamada olduğu gibi Penil Protez Ameliyatı Sonrası da uzman doktor tarafından yapılan uyarılara dikkat edilmesi hastanın sağlığı ve tedavinin başarısı için çok değerlidir.

Operasyon sonrası meydana gelebilecek enfeksiyonların, şişliklerin ve kızarıklıkların engellenmesi için doktor tarafından yazılan antibiyotik belirlenen aralıklarla aksatılmadan kullanılmalıdır.

Penil Protez Ameliyatı Sonrası ilk 1 ila 2 aylık süreçte hastanın;

 • Ağır kaldırmaması,
 • Bisiklete binmemesi,
 • Termal banyo ya da saunaya gitmemesi,
 • Cinsel ilişkiye girmemesi,

sağlığı ve tedavinin başarısı için çok değerlidir.