HPV Genital Siğil günümüzde kadın ve erkek fark etmeksizin tüm bireylerde oluşabilen cinsel hastalıktır. Bu siğiller cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar arasında en yaygın görülen ve bireyler tarafından en sık merak edilen türlerden birisidir.

HPV yani Human Papilloma Virüsü nün yol açtığı Genital Siğiller halk arasında Kondilom olarak da ifade edilmektedir. İnsanların genital bölgeleri ve çevresinde minik kabarcıklar şeklinde açığa çıkan bu hastalık ciddi kaşıntı ve ağrı yapmadığı için ilk aşamalarında fazla önemsenmemektedir.

Genital Siğil cinsel yolla bulaşan HPV (Human Papilloma Virüsü) enfeksiyonunun genital bölgede oluşturduğu belirtidir. Kadın ve erkeklerde ortak olarak görülen rahatsızlıklardan birisi olan HPV ve Genital Siğiller takibi ve tedavisi yapılmadığı takdirde çok ciddi sorunlara neden olur.

HPV ve Genital Siğil Tedavisi uygulanmaması halinde kadınlarda rahim kanseri, erkeklerde ise penis ağzı kanseri gibi korkunç sonuçları olmaktadır. Bu durumun belirtilerini hisseden veya genital bölgesinde siğiller oluştuğunu gören bireyler zaman kaybetmeden Üroloji Uzmanına ulaşarak muayene olmalıdır.

Erkeklerde HPV ve Genital Siğiller oluşması ciddi fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olan bir durumdur. Öncelikle bu hastalığın erkekler açısından en büyük sıkıntısı kadınlardaki gibi erken aşamalarda tespiti oldukça zordur.

Cinsel hayatı aktif olarak devam eden birçok erkekte HPV Enfeksiyonu görülebilir. Genital Siğiller oluşup fiziksel olarak  durum kendisini belli edene kadar erkeklerin birçoğu durumu fark edip uzman doktora muayeneye gitmemektedir.

Genital Siğil oluşumu ile birlikte erkeğin cinsel hayatının kalitesi ile birlikte günlük yaşantısı da olumsuz yönde etkilenir. Fiziksel olarak yaşanan problemlere özgüven kaybı, mutsuzluk ve içine kapanma hali gibi psikolojik rahatsızlıklar da eklenir.

Tüm bu durumlar göz önüne alındığında HPV Genital Siğil rahatsızlığı yaşadığını hisseden kişinin kimseye bulaştırmadan, vakit kaybetmeden bir Üroloji Uzmanına gitmesi ve ilk aşamalardaki rahatsızlığı hızlı, güvenli ve konforlu bir tedavi süreciyle iyileştirilmesine olanak sağlamalıdır.

Eğer siz de HPV Enfeksiyonu olduğunuzu düşünüyorsanız ve genital bölgenizde siğiller oluşuyorsa Hemen Bizi Arayarak randevu alabilir, Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa ATAK tarafından yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda size en uygun tedavi planıyla bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

 HPV Virüsü Nedir?

HPV Virüsü veya HPV Enfeksiyonu kadın ve erkek fark etmeksizin tüm bireylerde görülebilen, cinsel yollarla bulaşan ve genital bölgede siğiller oluşmasına neden olan hastalığa neden olan organizmalardır.

200 den fazla türü bulunan bu virüsün yaklaşık 50 tanesi HPV Genital Siğil oluşumuna neden olur. Genital Siğil oluşumuna en fazla yol açan türler HPV 6 ve HPV 11 olarak bilinmektedir.

İnsanların yarısından fazlası hayatının bir döneminde HPV Virüsüne maruz kalmaktadır. Bağışıklık sistemi yeterli güçte olan bireyler bu virüsü baskılayarak herhangi bir olumsuzluk görülmesini engeller.

Genital Siğillerin ortaya çıkacağı sonuçların oluştuğu HPV Enfeksiyonu durumu HPV Virüsünü baskılayacak güçte bağışıklığa sahip olmayan bireylerde görülür.

Genital Siğil Nedir?

Toplumda tüm bireylerde meydana gelebilen, cinsel birliktelik sırasında bulaşan, HPV Enfeksiyonu nedeniyle genital bölgede oluşan siğillere verilen addır.

Genital Siğiller oluştuğu bölgede deri üzerinde açık ya da koyu kahverengi kabarıklıklar ve lekeler şeklinde var olur. Tek olarak görülebilen siğiller birden fazla da oluşabilir.

Genital Siğiller ilk zamanlar et beni sanılarak ciddiye alınmaz. Zamanla kaşıntıya yol açan, hacim olarak büyüyen hatta cinsel birliktelik sırasında kanamalara yol açan bu siğiller bu raddeye ulaştıktan sonra dikkate alınıp doktora başvurulmaktadır.

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır (Genital Siğiller Nasıl Oluşur)

Erkekte HPV ve Genital Siğil oluşumuna ve bulaşmasına neden olan faktörler arasında;

 • Kişiler arasında yaşanan cinsel birliktelik, (Vajinal ve anal ilişki sırasında kondom kullanılsa dahi örtmediği genital bölgedeki deri temasıyla bulaşabilir)
 • HPV Virüsü ile enfekte olmuş derinin siğilleri görünür olmasa dahi farklı bir bireye temas etmesi,
 • Nadirde görülse oral ilişki nedeniyle.
 • HPV Virüsü taşıyan anne adayından hamilelik döneminde bebeğe geçmesiyle,

gösterilebilir.

HPV Genital Siğil oluşturmadan kişinin vücudunda birkaç ay hatta birkaç yıl kalabilir. Bu süreçte taşıyıcı durumunda olan birey cinsel birliktelik ile bu rahatsızlığı partnerine bulaştırabilir.

Genital Siğil tedavi edilmediği zaman boyutu büyür ve olduğu bölgenin çevresinde çoğalır. Ayrıca bilinmelidir ki bu hastalık öpüşme, ortak havlu – tuvalet – bardak kullanımı ile geçmez.

HPV Genital Siğil Belirtileri

HPV Virüsü kaynaklı oluşan Genital Siğiller deride neredeyse bir mercimek büyüklüğünde, pütürlü ve kabarcık bir yapıdadır. İlk zamanlar deri renginde olan bu siğiller zaman içinde koyulaşabilirler.

HPV Genital Siğil Belirtileri arasında;

 • Genital bölgede bir veya fazla sayıda oluşan kabarcıklı deri yapısı,
 • Cilt üzerinde deri renginde oluşmuş ve hacimli et benini andıran pütürlü yapılar,
 • Ağrı yapmamasına rağmen kaşıntıya neden olan mercimek boyutundaki siğiller,

gösterilebilir.

Erkeklerde HPV Enfeksiyonu sonucu Genital Siğil oluşan vücut bölgeleri arasında penis, testisler, anüs, bacak arası ve kasıklar gösterilebilir.

HPV Genital Siğillerin Tanı Yöntemleri

Genital bölgeleri ve çevresinde siğiller oluştuğu için Ürolog, Jinekolog veya Dermatolog gibi tıbbi alanda yetkin hekimlere ulaşan kişiler öncelikle uzmanlar tarafından muayene edilir.

Unutmayınız ki sizin yaşadığınız problemin HPV Enfeksiyonu kaynaklı Genital Siğil olup olmadığını ancak bu alanda yetkin hekimler ve Uzman Ürolog karar verebilir.

Uzman doktorların HPV Genital Siğil rahatsızlığının tespiti için yaptıkları tetkikler arasında;

 • Pap Smear Testi
 • HPV DNA testi
 • Kolposkopi
 • Servikal Biyopsi

bulunmaktadır.

Yapılan tetkikler ve testler sonucu doktorunuz tarafından HPV Genital Siğil hastalığı tespit edilirse tedavi süreciniz boyunca cinsel birliktelik yaşamamanız çok önemlidir. Bu davranış sayesinde rahatsızlığın yayılmasına engel olunması amaçlanır.

HPV ve Genital Siğillerin Tedavi Yöntemleri

HPV Virüsü kaynaklı vücutta oluşan enfeksiyonun %100 kabul edilmiş bir tedavi tekniği bulunmamaktadır. Lakin bu virüsün neden olduğu Genital Siğiller yok edilebilir.

Genital Siğil Tedavisi sırasında var olan siğillerin hepsinin yok edilerek çevre dokuların tamamen temizlenmesi hedeflenir. HPV Genital Siğil tedavisi sırasında kullanılan teknikler arasından krem, kriyoterapi, elektrokoterizasyon ve cerrahi uygulamalar gösterilebilir.

 • Krem Kullanımı : Genital bölgedeki siğillerin üzerine doktorun tarif ettiği şekilde ve aralıklarda sürülerek bu siğillerin yakılmasının sağlanmasıdır.
 • Kriyoterapi : Genital Siğillerin sıvı nitrojen kullanılarak dondurulup dağılmasıdır. Anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir.
 • Elektrokoterizasyon : Genital bölgedeki siğillerin elektrik akımı kullanılarak yakılmasıdır. İhtiyaç halinde lokal anestezi ile bölge uyuşturulup işlemler yapılır.

Genital Siğillerin Cerrahi Tedavisi

HPV Virüsünün neden olduğu Genital Siğiller cerrahi operasyon ile tedavi edilebilir. Bu süreçte anestezi altında yapılan işlemler sırasında uzman doktor tarafından siğiller tek tek büyük bir özenle temizlenir.

Genital Siğillerin Tedavisi sırasında temel amaç siğil oluşan bölgedeki tabandaki hastalıklı dokunun tamamen yok edilmesidir. Uygulanan tüm tedavi teknikleri siğilleri yok ederken taşıyıcılık uzun bir süre devam etmektedir.

Bu nedenle kişinin operasyon sonrası sağlığına dikkat etmemesi hem kendisinde hem cinsel ilişki yaşadığı partnerinde bu problemin oluşma olasılığını saklı tutar.

Erkeklerde HPV Genital Siğillerin Tedavisi

Günümüzde erkeklerde HPV Virüsü kaynaklı Genital Siğillerin varlığını bilimsel olarak kanıtlayacak bir test yoktur. Bu siğiller erkekte penis, testisler, anüs çevresi ve kasıklarda daha sık görülmektedir.

Erkeklerin eğer penis ve çevresinde kabarıklık, lekelenme, et beni, siğil benzeri anormal yapılar fark etmeleri durumunda zaman kaybetmeden uzman doktora muayeneye gitmeleri gerekmektedir.

HPV Genital Siğiller erkeklerde ilaçla, yakmayla, dondurmayla ve cerrahi teknikler ile tedavi edilebilmektedir. Bu problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız İletişim kanallarımızdan bize ulaşıp Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa ATAK tarafından yapılacak muayene edilebilir, tetkikler sonucunda hazırlanacak size en uygun tedavi planıyla bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.