Vazektomi erkeklerde uygulanan doğum kontrol yöntemlerinden birisidir. Erkekte sperm taşıyan tüplerin bağlanması ile korunmasız ilişki sonucunda gebelik oluşması engellenir.

Günümüzde Vazektomi tercih edilir bir doğum kontrol yöntemi haline gelmiştir. Bunun en önemli nedenleri arasında;

 • Minimum riskin alınarak yapılması,
 • Sonuçların geri döndürülebilir olması,
 • Operasyonun kolay uygulanması,

gösterilebilir.

Vazektomi operasyonunda erkekte sperm taşıyan kanallar (tüpler) kesilerek uçları kapatılır. Bu sayede boşalma sırasında dışarı atılan semen içerisine sperm karışması engellenir. Bu sayede gebelik riski ortadan kalkmış olur.

Çiftlerin cinsel birliktelik sırasında gebelik oluşmasını istememesi halinde kullanabildiği birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında;

 • Vazektomi (erkekte sperm kanallarının bağlanması)
 • Prezervatif kullanımı (kadın ya da erkek kondomu)
 • Rahim içerisine spiral takılması,
 • Doğum kontrol hapları,
 • Kadında döllenmenin gerçekleştiği tüplerin bağlanması,

belirtilebilir.

Modern dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin tıbbi alana yansımaları sonucunda birçok farklı doğum kontrol yöntemi ortaya çıkmıştır. Bu yöntemlerinin her birinin diğerlerine kıyasla üstün olduğu veya dezavantajlı olduğu özellikleri mevcuttur.

Vazektomi diğer yöntemlerle kıyaslandığında çok fazla avantajı beraberinde getirmektedir. Öncelikle tartışmasız bir koruyuculuk ve gebelik önleyicilik sunmaktadır. İstendiği takdirde geriye dönüp bebek sahibi olunabilmesi ayrı bir avantajıdır.

Uygulamanın en büyük avantajı ise prezervatif kullanmak istemeyen erkekler için net bir çözüm sunmasıdır. Erkekler ve kadınlar düzenli bir birlikteliğe veya evliliğe sahip olduklarında cinsel birliktelik esnasında hazzı sevgi ile yoğurmak isterler.

Vazektomi kondom kullanımını ortadan kaldırarak bebek olma riskini yok edip çiftlerin maksimum temas ile birbirlerini hissetmelerini, cinsel ilişki sonucunda boşalma esnasında akıllarında soru işaretleri olmamasını sağlar.

Siz de partnerinizle gebelik riski olmadan, korunmasız şekilde cinsel ilişki yaşayarak birbirinizi hissetmek ve birlikteliğin hazzını sonuna kadar yaşayabilmek için Hemen Bizi Arayıp randevu alabilir, Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa ATAK tarafından yapılacak Vazektomi operasyonu sonucu arzu ettiğiniz cinsel hayata sahip olabilirsiniz.

Vazektomi dahil birçok genital bölge operasyonunu yapıcı ve çözüm odaklı tedavi teknikleri ile uygulayan uzmanımız kontrolünde yapılacak  tedavi sonucunda eşinizle hayal ettiğiniz birlikteliği huzurla yaşayabilirsiniz.

Vazektomi Nedir?

Vazektomi erkekte meniye spermin karışmasının engellenmesi ile cinsel ilişkide gebeliğin önlendiği yüksek güvenlikli doğum kontrol uygulamasıdır.

Günümüz teknolojisi ile geliştirilen ve kullanımı artan bu tedavi uzman doktor tarafından yapıldığında oldukça güvenlidir. Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalar sonucunda en sık tercih edilen doğum kontrol yöntemi ve üroloji ameliyatı olduğu belirlenmiştir.

Vazektomi genellikle 25 ila 50 yaşları arasında olan, çocuk istemi ortadan kalkmış erkekler tarafından tercih edilmektedir. Gebelik ihtimalini tamamen ortadan kaldıran ve çiftlere maksimum temas ve his imkanı sunan bu yöntem bu nedenlerle çok sık tercih edilmektedir.

Vazektomi Ne İçin Yapılır?

Vazektomi en azından belirli bir süre veya tamamen bebek sahibi olmayı düşünmeyen çiftlerde erkeğe aktif olarak uygulanarak cinsel ilişkide gebeliğin engellendiği doğum kontrol uygulamasıdır. Uzman doktor tarafından yapılması halinde güvenli ve etkili bir tekniktir.

Gebeliği engellemede %100 etkinliği bulunan bu yöntem zararı ve yan etkisi neredeyse bulunmadığı için çiftler tarafından çok sık tercih edilmektedir.

Bununla birlikte benzeri etkiye sahip kadında döllenmenin önlenmesi için tüplerin bağlanması ve doğum kontrol hapı kullanılması gibi yöntemlere göre maliyetinin daha düşük olması Vazektomi tercih edilme nedenleri arasında gösterilebilir.

Diğer doğum kontrol yöntemlerini güven ve maliyet hesabı ile geçen Vazektomi, prezervatif kullanımının önüne de çiftlerin cinsel ilişkide haz istemesi sayesinde geçmektedir.

Kondom kullanımı ile birbirini %100 hissedemeyen ve orgazm anında boşalma olayını birlikte yaşayamayan çiftler Vazektomi sayesinde cinsel birlikteliğin başından sonuna her anını tamamen hissedebilir ve duygu yoğunluğunu hayal ettikleri seviyeye taşıyabilirler. 

Vazektomi Kimlere Uygulanır?

Vazektomi genellikle durumun bilincinde olan ve bebek sahibi olmak istemeyen çiftlerde erkeğe uygulanan doğum kontrol yöntemidir. En sık uygulandığı vakalar istediği sayıda çocuğa sahip olarak korunmasız ilişki yaşamak isteyen çiftler olmaktadır.

Uzman Ürolog tarafından dinlenerek Vazektomi uygulanmasına karar verilen kişi ve durumlar arasında;

 • Bebek sahibi olmak istemeyen erkekler veya çiftler,
 • Çocuk sahibi olması kendisi veya eşi için ciddi tehlike oluşturabilecek kronik rahatsızlıkları bulunan erkekler,
 • Arzu ettiği sayıda çocuğu olmuş erkekler veya çiftler,
 • Diğer korunma yöntemlerini uygun bulmayan erkekler veya çiftler,

bulunmaktadır.

Bununla birlikte 18 yaşını dolduran bekar her erkek Vazektomi operasyonunu kendi isteğiyle yaptırabilir. Eğer evli ise eşinin de onayı olması gerekir.

Çiftlerin Vazektomi operasyonunu tercih etmelerindeki en önemli avantaj fikir değiştirmeleri halinde geri dönüş ihtimali olmasıdır. Ayrıca kendilerince yeterli sayıda çocuğa sahip olmuş çiftler kondom kullanıp his kaybı yaşamak istemediklerinde bu yöntemle arzu ettikleri hazda cinsel birliktelik yaşayabildikleri için Vazektomiyi tercih ederler.

Vazektomi Nasıl Yapılır?

Vazektomi genellikle lokal anestezi kullanılarak sakin ve sıcak bir klinik ortamında Üroloji Uzmanı tarafından yapılan doğum kontrol amaçlı cerrahi operasyondur. İşlem öncesi enfeksiyon riskini minimuma indirmek için genital bölge tıraş edilmelidir.

Vazektomi uygulaması esasında sperm taşıyan kanallar bağlanarak kesilir. Operasyonu gerçekleştiren uzman doktorun tercihine bağlı olarak tek veya iki ayrı kesi yapılarak her iki kanal da bulunup bağlanır. Tek kesi ile yapılması kozmetik açıdan olumlu etki sağlar.

Uygulamanın hedefi sperm taşıyan kanallara iletimin kesilmesi olduğu için kanallar iki noktadan bağlanıp sperm iletimi engellensin diye bağlandıktan sonra kesilir.

Vazektomi ile kesilen sperm tüplerine elektrokoter uygulanarak uçlarının kapanması sağlanır. Tedavi sonrası bölgede minik de olsa oluşan yara izi zamanla görünmez hale gelmektedir.

Vazektomi ile doğum kontrol yönteminin başarı oranı çok yüksektir. Uzman Ürolog tarafından başarıyla tamamlanan operasyon sonrasında yaşanacak cinsel ilişkide kadının hamile kalma ihtimali %0,0001 gibi çok düşük bir orandır.

Vazektomi Geri Dönüş Var mı?

Vazektomi operasyonu sırasında sperm ileten kanalların ucu kesilerek kapatılmaktadır. Bu uygulama Uzman Ürolog tarafından doğru şekilde yapılması halinde geri dönüşü olabilen bir tedavi yöntemidir.

Çok düşük de olsa geri dönüş sonrası gebelik oluşamama ihtimali bulunduğu için Vazektomi yaptırmayı planlayan erkekler ve eşleri karar verirken ilerde çocuk sahibi olamama ihtimalini göz önünde bulundurmalıdır.

Cerrahi tüm uygulamalarda olduğu gibi Vazektomi ameliyatında da nadiren de olsa sorun görülme ihtimali bulunduğu için çiftler bu yönteme kesin geri dönüşü olur şeklinde yaklaşmamalıdır.

Vazektomi Fiyatları

Vazektomi Fiyatları ile ilgili bilgi almak için ulaştığınız hastaneler ve kliniklerden farklı ücretler duyabilirsiniz. Özellikle sağlık alanında yapılan tedavilerde hasta muayene edilmeden kesin bir fiyat belirtmek doğru değildir.

Vazektomi Fiyatları yılında birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte bu faktörleri;

 • Erkeğin yaşı ve fiziksel özellikleri,
 • Kişinin genital bölgesinin yapısı,
 • Vazektomi uygulamasının geçici – kalıcı yapılacak olması,
 • Tedaviyi gerçekleştiren uzmanın tecrübesi ve kliniğin tedavi geçmişi,

olarak ifade edebiliriz.

Vazektomi hakkında daha fazla bilgi almak, Üroloji Uzmanımız tarafından muayene edilip tedavi planınızı oluşturmak için Hemen Bize Ulaşın